Login: Zapamiętaj
Hasło:

Analizator Server Loga
kilka słów na temat narzędzia
Autor Wiadomość
Ikona  #
Senator
OFF
Exp: 2306
Level: 68
Data dołączenia: 08.05.2009

Leferty
Postać: Leferty
Profesja: Elite Knight
Level: 258
Osiągnięcia: 493
Serwer: Calmera
Tytuł: Guardian of Tibia
Liczba postów: 1827

Co to jest?

Analizator server loga to proste w obsłudze narzędzie, które interpretuje dla was wklejone z kanału server log dane. W szybki sposób możecie podsumować:
    - czas polowania (jeżeli w konsoli włączony jest czas)
    - zużyte zasoby (na podstawie wpisów "Using one of ..." policzy nam użyte runy, potiony, amunicję)
    - zdobyte przedmioty (na podstawie lootu widocznego w server log)
    - zdobyte doświadczenie (na podstawie wpisów z doświadczeniem, i poprzez przeliczenie zabitych stworzeń na doświadczenie)
    - zadane i otrzymane obrażenia (jeżeli nie zostały wyłączone)
    - ilość zabitych stworzeń (na podstawie wpisów "Loot of ..." )
    - możecie także jednym kliknięciem przenieść wynik do aplikacji loot seller, by sprawdzić gdzie co sprzedać

Jak używać

Nie jestem pewien, czy trzeba to dodatkowo opisywać, ale w razie czego:
  1. Zawartość naszego server log wklejamy odpowiednim miejscu, bądź wskazujemy plik .txt na naszym dysku go zawierający
  2. Jeżeli chcemy, modyfikujemy ustawienia:
  3. - suwak pozwala wybrać granicę początkową przedmiotów które zbieramy, liczoną po stosunku wagi do ceny NPC, przedmioty nie spełniające wybranego przez nas warunku będą pomijane w wartości naszego łupu, domyślnie sprzedajemy wszystko co się da
    - "sprzedaj amunicję/mikstury/wybrane jedzenie" spowoduje doliczenie zebranych podczas polowania do zysku (po cenie NPC), domyślnie zaznaczone
    - "Podnieś przedmioty które nie zostaną sprzedane" policzy wagę całego łupu, nawet jeżeli nie braliśmy go pod uwagę przy sprzedaży, domyślnie odznaczone
  4. Klikamy "Wyślij"

obrazek

W otrzymanym wyniku z rzeczy mniej oczywistych:
  • Przycisk (ogniwo łańcucha) przy napisie "Podsumowanie" pozwala nam wygenerować link, dzięki któremu będziemy mogli się podzielić naszym wynikiem ze znajomymi. Wygenerowany link jest ważny 7 dni dla zwykłych użytkowników i 30 dni dla użytkowników VIP.
  • Przycisk "Zobacz u kogo sprzedać przedmioty" przeniesie nasz loot do aplikacji "loot seller", gdzie sprawdzicie który NPC kupi wasze przedmioty.

Warto wiedzieć

Informacji w server log jest bardzo dużo, w przypadku standardowego klienta C++ ogranicza nas niestety liczba 1000 wierszy, warto zatem wiedzieć:
  • jeżeli nie potrzebujemy zapisu obrażeń, możemy je łatwo wyłączyć, a przy okazji znacznie skrócić nasz server log
  • Options >> Console >> odznaczamy "Show Status Messages in Console"
    obrazek

• jeżeli nasz server log i tak będzie dłuższy niż 1000 linii (większość wyskopoziomowych graczy, potrafi tą ilość zapełnić w niecałe 10 minut!), korzystajmy z opcji zapisywania server log.
  • Róbmy to koniecznie w kolejności "Save Window" i potem "Clear Window" by uniknąć dublowania się wpisów.
    obrazek

• po wciśnięciu "Save Window" pojawia się informacja, w którym miejscu zapisał się Server Log, przy standardowej instalacji w systemach Windows wystarczy wprowadzić %appdata%/tibia w start w polu "uruchom" (klawisz Windows + R, bądź po wciśnięciu przycisku "start" )
  • obrazek

• jeżeli skończyliśmy zbierać dane, dobrze jest plik z server logiem usunąć, bądź zmienić mu nazwę, by dane z kolejnego polowania były zapisywane do nowego pliku. Jeżeli będziecie korzystać z tego często, rozważcie stworzenie pliku wsadowego

Do sprawnego kopiowania przydatna jest znajomość standardowych skrótów systemu Windows:
Ctrl+A - zaznacz wszystko (by zaznaczyć całość server loga w grze, bądź w pliku)
Ctrl+C - skopiuj zaznaczone do schowka (by server log skopiować)
Ctrl+V - wklej ze schowka (by wkleić zawartość schowka do analizatora server loga)

Plik wsadowy

To tak samo jak w poradniku profile postaci, prosty skrypt batch który będzie kopiował za nas pliki.
Do wykonania pliku wsadowego potrzebujemy ustalić dwie lokalizacje:
- lokalizacja domyślna dla zapisywanych plików server log
(otrzymamy ją po zapisaniu okna server log przez wciśnięcie "Save Window", np:
15:00 Channel Server Log appended to 'D:\Gry\Tibia\Druid\Server Log.txt'.
A w przypadku lokalizacji domyślnej, możemy użyć wspominanego wyżej "%appdata%/Tibia/Server Log.txt"

- lokalizacja docelowa dla pliku
np: C:\Users\Lefty\Desktop\Logi\Server Log.txt

Otwieramy notatnik i wprowadzamy
move /Y "lokalizacja_źródłowa" "lokalizacja_docelowa"

I zapisujemy plik pod nazwą z rozszerzeniem bat, np serverlog.bat

Przykładowa zawartość pliku, gdy zależy nam tylko na przeniesieniu pliku na pulpit:
move /Y "%appdata%\Tibia\Server Log.txt" "C:\Users\Lefty\Desktop\Server Log.txt"

i gdy chcemy swoje logi zbierać, podając od razu nową nazwę dla pliku:
@echo off
set /p nazwa="Podaj nazwę nowego pliku - "
move /Y "D:\Gry\Tibia\Druid\Server Log.txt" "C:\Users\Lefty\Desktop\Logi\%nazwa%.txt"

komendy
@echo off
nie wyświetla komend na ekranie
set /p nazwa=
Ustawiamy zmienną "nazwa" z której korzystamy później wprowadzając %nazwa%
move a b
przenosi plik z lokalizacji a do lokalizacji b
/Y
"Yes", oznacza że zgadzamy się na ewentualne pytania dotyczące przeniesienia pliku, (zazwyczaj "tak, wiem że taki plik już istnieje i zgadzam się go zastąpić"

Błędy

Narzędzie było testowane, co nie znaczy, że nie zawiera żadnych błędów. Jeżeli jakieś znajdziesz, zgłoś je na odpowiednim forum.
26 października 2013 godz. 21:46:31
Edytował Leferty
22 grudnia 2013 godz. 10:34:55
Cytuj Podziękowali: Sephic, Mutilate Kid, Voltrook, rteger, capitain jack
Ikona  #
Senator
OFF

Leferty
-placeholder-
27 października 2013 godz. 17:41:38
Ikona  #
OFF
! Bądź sobą !
Exp: 937
Level: 43
Data dołączenia: 03.02.2010

Sephic of Calmera
Level: 265
Osiągnięcia: 532
Liczba postów: 702
bardzo przydatna aplikacja, zaraz lece na hunta i sprawdzę ten wynalazek emotka
I z nimi zostanę, ich się nigdy nie wyrzeknę
Wolę królem być w piekle niż w niebiosach sługą
28 października 2013 godz. 03:19:47
Ikona  #
OFF
Exp: 644
Level: 36
Data dołączenia: 13.02.2011

Inwander
Postać: Inwander
Level: 605
Osiągnięcia: 412
Serwer: Nerana
Tytuł: Warrior of Tibia
Liczba postów: 49
Kilka pytań odnośnie tego programu:

- Jak duże logi można zamieszczać (ja mam logi przekraczając 40 MB);
- Czy gdzieś można po jakimś czasie podejrzeć statystyki ubitych mobków? (Ilość, zestawienie loota, itp - ogólnie statystyki indywidualne). Indywidualne statystyki powinny być niezależne od grupowych, gdyż nigdy nie wiadomo kto w logu dopisze jakiś dziwny loot, przez co może zakłamać całe statystyki.
- Czy program jest przygotowany na zmianę loota, która z kolejnym upem może dokonać Cipsoft?
- jak są liczone itemy, których nie da się sprzedać NPC a są dość wartościowe? Czy ich cena to "0" czy odgórnie jest coś ustawione.

Samego programu jeszcze nie używałem, ale już mi się nasuwają po oględzinach powyższe pytania.

28 października 2013 godz. 14:54:22
Ikona  #
Lider Zespołu
OFF
Exp: 5190
Level: 102
Data dołączenia: 25.08.2010

Darusio
Postać: Darusio
Profesja: Elder Druid
Level: 281
Osiągnięcia: 438
Serwer: Celesta
Pozycja: Tutor
Liczba postów: 5444
Po wstawieniu i przeanalizowaniu pojawia się informacja o tym ile i jakich potworów zabiłeś, ile zużyłeś potów/amunicji, ile to cię kosztowało, ile gp zyskałeś na przedmiotach, które możesz sprzedać u NPC. To czego się nie da jest przyjęte jako przedmioty pominięte i też jest napisane czego i ile pominięto. Jeżeli CipSoft zmieni loot to automatycznie w analizerze loot też będzie ulegał zmianom wraz z wklejanymi logami.
28 października 2013 godz. 14:58:52
Ikona  #
OFF

Inwander
Chyba nie do końca moje pytania zostały zrozumiane, bo nie znalazłem odpowiedzi na nie.

- Dalej nie wiem jak duże log można zamieszczać (przy ilu MB się zawiesi). Ja na jednym huncie przy wyłączonych wszelkich opcjach zapisu serwer logu (zapisuje się tylko loot oraz użycie manasów bo tego się nie da wyłączyć raczej) na jednym huncie muszę kilkanaście razy zapisać loga by nie dublować. 10-15 takich huntów i się robi 40 mega. (Nonsensem jest co hunt sprawdzać, przynajmniej dla mnie.

- nadal też nie wiem co z indywidualnymi statystyki nie po jednym huncie a po kilku. Jak załóżmy na jednym huncie zabije 80 demonów, na drugim 78 na trzecim 82 to razem mam ubite 240 i czy gdzieś jest takie zestawienie, że można sobie to zobaczyć, każdego mobka w dowolnej chwili każdy loot, nie tylko jednorazowo po huncie. Takie rozwiązanie ma tibia-stats lecz niedopracowane. Liczyłem, że tu dopracują.

Pozostałe kwestie poruszę później.

28 października 2013 godz. 15:23:57
Ikona  #
Senator
OFF

Leferty
Inwander napisał(a):
- Jak duże logi można zamieszczać (ja mam logi przekraczając 40 MB);

Jest limit pliku - 1MB, który na pewno wystarczy na pojedynczy hunt (1MB to jakieś 15-20 tysięcy linii), więc 40MB na raz na pewno "nie łyknie" : P

Inwander napisał(a):
- Czy gdzieś można po jakimś czasie podejrzeć statystyki ubitych mobków? (Ilość, zestawienie loota, itp - ogólnie statystyki indywidualne). Indywidualne statystyki powinny być niezależne od grupowych, gdyż nigdy nie wiadomo kto w logu dopisze jakiś dziwny loot, przez co może zakłamać całe statystyki.

Nie ma prowadzonych statystyk dla poszczególnych użytkowników, wiązałoby się to z przechowywaniem sporo większej ilości danych, w najbliższym czasie raczej nie wchodzi to w grę.
Dopisywanie MPA do lootu szczura nam nie przeszkadza, Analizator co prawda miał duży wpływ na to, że wystartowaliśmy ze statystykami, ale zezwolenie by każdy przemielony przez analyzer server log miał odbicie na dane statystyk na stronie prędzej czy później by je zniszczyło.

Inwander napisał(a):
- Czy program jest przygotowany na zmianę loota, która z kolejnym upem może dokonać Cipsoft?

Zmiana loota nie ma żadnego wpływu na Analizator Server Loga. Jeżeli chodzi Ci o zmianę częstotliwości "dropu" przedmiotu, to musimy rozróżnić Analizator Server Loga od wprowadzonych nowych statystyk. Na Analizator nie ma to wpływu żadnego, jego zadanie to interpretacja tekstu. Jeżeli chodzi o same statystyki, to tutaj nie powinno być problemów - gdy otrzymujemy sygnał, że Cip modyfikowali loot dla stworka, zamykamy dla niego bazę pt "loot 10.10", i otwieramy "loot 10.40", obie zostają do wglądu użytkowników.

Inwander napisał(a):
- jak są liczone itemy, których nie da się sprzedać NPC a są dość wartościowe? Czy ich cena to "0" czy odgórnie jest coś ustawione.

Jak pisałem wyżej, by narzędzie było jak najbardziej zautomatyzowane, dane są pobierane z bazy cen przedmiotów, przez co niestety Leather Boots są dla Analizatora warte więcej niż Golden Boots, a Red Piece of Cloth kosztuje 300gp. "Noone's perfect" ; )
28 października 2013 godz. 16:06:13
Ikona  #
Administrator
ON
The Ancient Dark Wizard
Exp: 4675
Level: 97
Data dołączenia: 13.10.2008

Mastro Daro
Postać: Mastro Daro
Profesja: Master Sorcerer
Level: 216
Osiągnięcia: 116
Serwer: Iona
Pozycja: Senator
Liczba postów: 3614
Inwander,

powiedzmy, że analizator ma wersję 1.0 - światło dziennie widzi dopiero drugi dzień. Pytania, na które Lef odpowiedział już wprowadzają kilka nowości, nad którymi można pomyśleć - ale to tylko zarys.

Co do wielkosci logu. Jeżeli Twoją główną intencją jest przekazanie nam statystyk to my sobie z 40MB plikiem poradzimy - użytkownicy jednak otrzymują 1MB - jest to i tak ogromna ilość tekstu, której nie sposób przekroczyć wrzucając np. dzienny hunt.

Co do samego przechowywania własnych statystyk - jeżeli dany użytkownik ma posiadać jedną "bazę" z zabitymi stworkami (z jakimiś ograniczonymi możliwościami edycji) to nie jest to większy problem. Jak do tego dochodzą wersje, może nawet wersje loota i wersjonowanie wewnątrz tej samej "bazy" i np. jeszcze podział na dni. To już trochę syzyfowa praca i ogromny koszt nakładu pracy i przechowywania danych. Takiego rozwiązania na pewno nie wprowadzimy, ale pomysł z jakąś bazą spersonalizowaną zostanie zapisany.

40 MB to jest na oko 524288 linijek logu, jeżeli by powstał jakiś program do odfiltrowania innych rzeczy niż "loot of" to oznaczało by to pól mln stworkow - a tego się chyba szybko nie uzbiera. Dla przykładu w podobnym rozumowaniu 1MB to 13000 stworków.

Tak czy inaczej, dzięki za wartościową sugestię emotka

//Mastro~
28 października 2013 godz. 17:15:35
Ikona  #
OFF

Inwander
Generalnie doceniam wkład i pracę w stworzenie takiego narzędzia gdyż każdy sposób na urozmaicenie gry a w zasadzie na przglądanie włanych dokonań jest dobrym rozwiązaniem. Natomiast widzę jeszcze potencjały do doskonalenie tego programu co jest naturalne z uwagi, że dopiero co powstał.

Postaram się zahaczyc o kilka wątków, a nuż coś podpowiem.

Ja osobiście dane zbieram od 1,5 roki. Mam 19 server logów z czego największy 79 MB, a razem 550MB. Są one pozbawione dublowanych zapisów, a od ponad pół roku jedynie pojawia się "loot of" i "using one of". Pozostałe opcje wyłączyłem, gdyż dosć czesto musiałem zapisywać na jednym huncie. Także jeżeli jesteście zainteresowani "łyknięciem" tych danych to chętnie udostępnie.

Dla mnie osobiście najważniejszą cechą czy funkcją tego narzędzia jest średnia wartość dropa. Żeby była ona wiarygodna, musi być rzetelnie wysyłany server log (bez dublowania). Pomijam kwestie dopisawania ręcznego loota niepasującego do mobka, czy nawet loota pasującego. Takie ingerencje są niewskazane, ale jak to sprawdzić? Nie da się, trza zaufać. Ja w swoje dane ufam stąd moje pytanie było, czy będzie możliwość wglądu do własnych indywidualnych statystyk niezależnych od generalnych statystyk. Wiem, że to sporo tabel i spore obciążenie dla serwera dlatego też, najprostsze rozwiązanie będzie z mojej strony mile widziane (czyli bez tej syzyfowej pracy o któej pisał MastrSaro).

Jeśli chodzi o zmiany dokonywane przez Cipsoft co do zmiany loota czy też jego częstości to przychylam się do opinii, że pewne dane zamykamy, i zbieramy po zmianach od nowa nowe. Mieszanie danych jest karygodne.

Brakuje mi tu takiej prostej tabelki, złożonej z dwóch kolumn "potwór", "średnia wartość loota", gdzie można te kolumny srtować - szybki wgląd, bo w tej chwili chyba trzeba w każdego mobka osobno klikać by zobaczyć jaką wartość ma łup z niego.

Z tymi linijkami tekstu to tak do końca nie jest, bo nikt nie załaduje takiego loga by miał tylko i wyłącznie "loot of", bo po pierwsze chyba takiego pogramu filtrującego nikt nie wymyślił, a po drugie nikt ręcznie nie będzie usuwał zbędnych linijek ("using one of", bo reztę można wyłączyć).

Informacje takie jak długo hunt trwał, czy ile ważył loot pozostawiam ocenie użytkownikom.

Pewne rozwiązania ma tibia.stats.com czy tibia.wikia.com, warto podejrzeć i wyłapać co najlepsze.

Generalnie mam nadzieję, że narzędzie się rozwinie z biegiem czasu i każdy z nas z pytaniem, co najlepiej bić w pierwszej kolejności skieruje się tutaj korzystając z tego narzędzia.

28 października 2013 godz. 21:21:22
Edytował Inwander
28 października 2013 godz. 21:24:59
Ikona  #
OFF
Exp: 575
Level: 34
Data dołączenia: 03.07.2013

Ferumbras Hats Dealer
Profesja: None
Level: 1
Osiągnięcia: 0
Serwer: Secura
Tytuł: Steward of Tibia
Liczba postów: 478
Czyli, Analizator Jest Też Do Tworzenia "Statystyk" Tak?
Jezeli Tak, To Ktos Bedzie Mogl Latwo Manipulowac Statystykami
np
15:05 lot of nightmare: boots of haste,
15:06 lot of nightmare: boots of haste, war axe
15:07 lot of nightmare: boots of haste, 5gp
15:08 lot of nightmare: boots of haste, war axe
15:09 lot of nightmare: boots of haste, 21 gp
15:10 lot of nightmare: silver mace

Czyż Nie?

31 października 2013 godz. 09:56:53
Edytował Lawlo
31 października 2013 godz. 09:58:47
Ikona  #
Administrator
ON
The Ancient Dark Wizard
Exp: 4675
Level: 97
Data dołączenia: 13.10.2008

Mastro Daro
Postać: Mastro Daro
Profesja: Master Sorcerer
Level: 216
Osiągnięcia: 116
Serwer: Iona
Pozycja: Senator
Liczba postów: 3614
Nie będzie - wrzuć taki log i sprawdź.

//Mastro~
31 października 2013 godz. 11:00:45
Cytuj Podziękowali: Haltek
Ikona Pomoc #
OFF
Exp: 78
Level: 13
Data dołączenia: 07.12.2013

Laceth Keif
Postać: Laceth Keif
Profesja: Paladin
Level: 31
Osiągnięcia: 2
Serwer: Pacera
Tytuł: (no title)
Liczba postów: 15
Witam mam taki problem chciałbym skorzystać z zapisywania server loga w folderze innym niż domyślne. Ale robie (chyba) tak jak jest w poradniku a nadal się zapisuje w domyślnym folderze. Mój windows to siódemka.
[imageshack]http://imageshack.us/photo/my-images/819/fni3.png[/imageshack]
21 grudnia 2013 godz. 15:32:59
Edytował Pieterr21
21 grudnia 2013 godz. 15:41:20
Ikona  #
Senator
OFF

Leferty
Taki krótki skrypt, a tyle błędów zrobiłem... poprawione ; )

Przełącznik /Y powinien być przed ścieżkami źródła i celu.

Jeżeli w celu nie korzystasz ze zmiennej %nazwa%, to nie potrzebujesz linii 'set /p nazwa' w swoim skrypcie. Służy ona temu, by każdy plik nazywać ręcznie, unikatowo. Jeżeli w celu masz wprowadzone "Server Log.txt", każdy plik po przeniesieniu będzie się nazywał Server Log.txt, i będzie zastępował ten który znajdował się tam wcześniej.
Z tym związany jest mój kolejny błąd, wprowadziłem z jakiegoś dziwnego powodu zmienną "%nazwa%", która oczywiście nie powinna zawierać cudzysłowu.

No i dla jasności - skrypt nie powoduje zapisywanie się plików server log w innej lokalizacji, powoduje przeniesienie pliku server log z lokalizacji domyślnej po uruchomieniu go. Zmienić miejsce zapisywania pliku server log możemy przez skorzystanie z przełącznika path, ale powoduje to też zmianę lokalizacji dla plików tibia.cfg i automap.

Daj znać czy rozwiązuje to twój problem.
22 grudnia 2013 godz. 10:47:02
Ikona  #
OFF
Booogacz
Exp: 1557
Level: 56
Data dołączenia: 04.03.2010
Godność: Tobiasz

Sherm Pallow
Postać: Sherm Pallow
Profesja: Paladin
Level: 284
Osiągnięcia: 243
Serwer: Secura
Tytuł: Squire of Tibia
Liczba postów: 609
Mam z tym problem, a mianowicie. Przed rozpoczęciem huntu robie clear windows w server logu i zaczynam huncić, trwa to jakieś 2h i po zakończeniu daje save windows. Wchodze na Server loga na tibiopedi zapisuje i wychodzi mi zawsze jakies 15-20 min z mojego huntu. Niewiem dlaczego nie chce mi zapisać całego hunta czyli np 2h ;/
25 grudnia 2013 godz. 14:36:02
Ikona  #
OFF
I want out
Exp: 1542
Level: 56
Data dołączenia: 29.08.2012

Pall Ciemna
Postać: Pall Ciemna
Profesja: Royal Paladin
Level: 378
Osiągnięcia: 406
Tytuł: Squire of Tibia
Liczba postów: 787
Tibiacz napisał(a):
Mam z tym problem, a mianowicie. Przed rozpoczęciem huntu robie clear windows w server logu i zaczynam huncić, trwa to jakieś 2h i po zakończeniu daje save windows. Wchodze na Server loga na tibiopedi zapisuje i wychodzi mi zawsze jakies 15-20 min z mojego huntu. Niewiem dlaczego nie chce mi zapisać całego hunta czyli np 2h ;/

zobacz czy masz takie ustawienia:

obrazek
25 grudnia 2013 godz. 15:15:13
Wszystkie czasy podawane są w CET.

Aktualnie temat czyta 1 użytkownik: (0 zalogowanych i 1 gość)
Ikona
[ Administrator ] [ Lider Zespołu ] [ Moderator ] [ Redaktor ] [ Edytor ] [ Grafik ] [ Stażysta ] [ Senator ] [ Vip ] [ Użytkownik ] [ Zbanowany ]
Uprawnienia:
Możesz czytać.
Wybierz forum: