Specyficzne pytania...

W tym roku Cipsoft 1 kwietnia spróbował oszukać graczy w niecodzienny sposób. Wielu z Was na pewno wyczuło podstęp, choć z pewnością znajdą się i tacy, którzy mimo wszystko dali się nabrać.

A więc było to tak: Tuż przed kwietniem Cipsoft rozesłał zaproszenia do ankiety, w której zadawał graczom kilka krótkich pytań. Cipsoft wyjaśnił, że wciąż myśli nad dodawaniem nowości do gry by poprawiać jej jakość - co akurat jest prawdą - a następnie zadał kilka pytań, sugerujących nieco dziwne pomysły...

Aby uwiarygodnić sytuację, nie wszyscy gracze otrzymali zaproszenie do ankiety. Zazwyczaj tak właśnie się to odbywa - tylko część graczy jest proszona na odpowiedź na pytania. Wybór jest dokonywany losowo dzięki systemowi ankiet, który został wdrożony w 2014 roku.

Cipsoft miał oczywiście nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto podzieli się pytaniami z resztą tibijskiej społeczności. Na całe szczęście tak właśnie się stało - Cipsoft cały czas śledził dyskusję, która cieszyła się sporym zainteresowaniem, gracze zostawiali pozytywne opinie i nowe pomysły.

Pod koniec marca, Cipsoft rozesłał zaproszenie do ankiety do ponad 38 000 graczy i otrzymał około 6000 odpowiedzi. W tym miejscu pracownicy chcieliby bardzo podziękować za czas poświęcony na odpowiedzi. Dzięki nim Cipsoft zdobył parę informacji, którymi pragnie się teraz z nami podzielić

Spośród wszystkich uczestników ankiety 29% legitymowało się darmowym kontem, pozostałe 71% korzystało z udogodnień konta premium. 39% stanowili Brazylijczycy, 15% Polacy, około 12% kont było niezarejestrowanych i wreszcie 8% odpowiedzi pochodziło z Meksyku. Można więc stwierdzić, że Brazylia, Polska oraz Meksyk to trzy kraje, w których Tibia cieszy się największą popularnością. 

Pierwsze pytanie w ankiecie brzmiało: Gdyby w kierunku tibijskiego świata pędziła asteroida, gdzie powinna uderzyć? Jako odpowiedź możliwe były do wyboru tibijskie miasta, włącznie z Rookgaardem. Każdy mógł wybrać tylko jedno.

Prawie 20% Tibijczyków nie miałoby nic przeciwko temu, żeby Thais zostało zrównane z ziemią przez asteroidę. Około 12% graczy wolałoby, żeby to Carlin spotkał taki los. Ab’Dendriel zajęło trzecie miejsce z wynikiem blisko 11%.

Biorąc pod uwagę odpowiedzi graczy, których konta zostały utworzone przed 2010 rokiem niewiele zmienia się w pierwszej trójce. Thais wciąż prowadzi z wynikiem ok. 18%. Ab’Dendriel zamieniło się pozycją z Carlin - odpowiednio Ab 12% i miasto kobiet 11%.


Patrząc na konta utworzone po 2010 roku Thais niezmiennie prowadzi zbierając 21% głosów, Carlin jest drugie z wynikiem 12% natomiast Ab’Dendriel zebrało ok. 10% głosów.

Top 3 miast zniszczonych przez asteroidę

Miasto Wszystkie konta Konta utworzone przed 2010 roku Konta utworzone po 2010 roku Konta z Brazylii Konta z Polski
Thais 20% 18% 21% 19% 21%
Carlin 12% 11% 12% 12% 12%
Ab'Dendriel 11% 12% 10% 11% 11%


Cipsoft rozpatrzył również odpowiedzi na to pytanie biorąc pod uwagę kraje, z których pochodzili gracze. Odpowiedzi Tibijczyków z Brazylii i Polski pokrywają się z przedstawionymi wcześniej wynikami. Różnicę widać natomiast pośród graczy z Meksyku - Thais 21%, Carlin 10% i na trzecim miejscu Kazordoon z wynikiem ok. 10%. Ab’Dendriel znalazło się dopiero na piątym miejscu, osiągając ledwie 8% głosów. Może Meksykańczycy wolą spędzać czas w towarzystwie elfów aniżeli krasnoludów? 


Odpowiedzi można również rozpatrzyć biorąc pod uwagę typ konta. Gdyby odpowiadali tylko gracze premium, pierwsza trójka pozostałaby niezmienna (Thais 18%, Ab’Dendriel 12% i Carlin 11%). Wśród graczy z darmowym kontem Thais zebrało 24% głosów, Carlin 13% i Venore 10%.

Dominująca opinia na temat miasta, które powinno zostać zmiażdżone przez asteroidę praktycznie nie zależała od stażu konta, jego statusu czy pochodzenia gracza. Thais zawsze wygrywało. Gdyby jednak wziąć pod uwagę tylko odpowiedzi od graczy z Niemiec, Ab’Dendriel byłoby zniszczone, z wynikiem ok. 19%. Niemcy chyba nie lubią współpracować z elfami… Następne miasto do zniszczenia według Niemców to Port Hope z wynikiem nieco ponad 9%. Thais otrzymało jedynie 7% a Carlin 5% głosów.
Interpretując te wyniki należy jednak mieć na uwadze, że do ankiety nie zostało wylosowanych wielu graczy z Niemiec. Liczba odpowiedzi z tego kraju jest o wiele za mała, żeby można było mówić o poważnych danych - stąd też powyższych wyników nie należy uważać za istotne.


A więc - Thais. A może jednak gracze gdy odpowiadali na to pytanie w ogóle nie myśleli, że miasto rzeczywiście zostałoby kompletnie zniszczone przez asteroidę? To też możliwe… Podczas interpretowania wyników nigdy do końca nie wiadomo, co odpowiadająca osoba miała na myśli. Może pytanie nie było wystarczająco jasno postawione? A więc wyjaśniamy: Nie ma się czego bać, żadna asteroida nie została zauważona, nie ma niebezpieczeństwa!

W drugim i trzecim pytaniu Cipsoft chciał poznać nastawienie graczy do pomysłu, jakim byłoby wymieszanie różnych profesji. Żeby nie było niedomówień, pytania zostały jasno sformułowane: “Czy jesteś za/przeciw wprowadzeniu profesji, która byłaby jednocześnie wytrzymałym wojownikiem i świetnym łucznikiem?” oraz “Czy jesteś za/przeciw wprowadzeniu profesji, która byłaby jednocześnie niesamowitym uzdrowicielem i mistrzem śmiercionośnych tajemnic magii?”

Analizując wyniki, Cipsoft doszedł do wniosku, że większość graczy nie rozpatrywała tego pytania jako połączenia już istniejących profesji, lecz bardziej jako dodanie nowych. Ponad 60% Tibijczyków było za wprowadzeniem połączenia knighta i paladina, ponad 63% chciałoby zobaczyć w akcji połączenie sorcerera i druida. Dla wyjaśnienia - nie jest planowane ani łączenie ani tworzenie nowych profesji.

Czwarte i piąte pytanie dotyczyło dodania nowej umiejętności: kradzieży. Cipsoft pytał: “Czy chciałbyś umieć włamywać się do tibijskich domów?” oraz “Czy chciałbyś nauczyć się jak ukraść przedmioty z wyposażenia innego gracza?”

Przynajmniej w tej kategorii przewidywania Cipsoftu się sprawdziły. Blisko 69% graczy wypowiedziało się negatywnie na temat kradzieży z ekwipunku a 61% wyraziło sceptyczne nastawienie do pomysłu o kradzieży z domków. Tak jak było do przewidzenia, 39% graczy, którzy jednak chcieliby się nauczyć tej umiejętności nie posiada własnego domku!

Jako ostatni zestaw pytań Cipsoft zaprezentował pomysł wprowadzenia systemu podatkowego w świecie Tibii. Odpowiedzi miały dotyczyć wysokości podatku, od 1 do 20%, z różnicą co 5%. Nie było możliwości wyboru opcji negującej płacenie podatków.

Większość Tibijczyków zgodnie uznała, że im niższe podatki tym lepiej. Około 55% graczy wybrało opcję podatku wynoszącego jedynie 1%. 22% graczy zgodziło się na 5% podatek. Znalazło się jednak 7% Tibijczyków, którzy zgodziliby się na 20% stawkę podatku! Było to dziwne, Cipsoft postarał się więc dowiedzieć więcej o tej grupie graczy. 
Podczas analizowania danych nie znaleziono żadnych szczególnych informacji. Nie ma jasnego połączenia między wyborem najwyższego podatku a typem konta, pochodzeniem gracza czy stażem konta. Wygląda na to, że po prostu 7% graczy byłoby w stanie płacić chętnie najwyższy podatek niezależnie od okoliczności.

Druga część pytania traktowała o tym, jak tibijskie małżeństwa powinny być traktowane przez system podatkowy, czy powinny mieć ulgę podatkową czy też nie. Okazało się, że pytanie to podzieliło Tibijczyków - odpowiedzi twierdzące i negatywne zebrały po 50%. 
Niestety, Cipsoft nie był w stanie sprawdzić płci uczestników ankiety, nie był też w stanie ustalić, czy gracze brali w grze ślub czy też nie. Mogły być to dane naprawdę przydatne do analizy odpowiedzi na to pytanie.

Cipsoft ma nadzieję, że gracze dobrze się bawili biorąc udział w ankiecie przygotowanej na 1 kwietnia. Mimo iż w Tibii nie będą wprowadzone żadne zmiany z tym związane interesująco było jednak się przyjrzeć odpowiedziom na tak dziwne pytania. Cipsoft był miło zaskoczony, że gracze podeszli do tematu o wiele mniej krytycznie niż się spodziewał.

Gdy Cipsoft wysyła graczom zaproszenie do ankiety, oznacza to, że naprawdę potrzebuje ich opinii i szanuje zdanie tibijskiej społeczności. Z tego miejsca podziękowania dla wszystkich graczy biorących udział w tibijskich ankietach!

Niech żyje Thais!

Archiwum artykułów:
Bosses Bosses Maps Maps LootSeller LootSeller DressUp DressUp Outfiter Outfiter Decorator Decorator Monster respawn Monster respawn LogAnalyzer LogAnalyzer Guilds-Online Guilds-Online Loterie Loterie Calc Calc
Promoted Fansite
  Witaj
  Nie jesteś zalogowany.

  Zarejestruj się
  Zapomniałeś hasła?
  Reklama
  Maxigashi
  TIBIJSKA KAWA
  SHOUTBOX