Tibia 2017 - retrospekcja

Choć ciężko w to uwierzyć, mamy już grudzień i rok 2017 zbliża się do końca. Tradycyjnie już, jest to moment, w którym Cipsoft krótko podsumowuje najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy. Rok 2017? Praca, praca i jeszcze raz praca! Przyjrzyjmy się jednak szczegółom.

Pierwszy kwartał 2017

Rok rozpoczął się od ekscytujących obchodów 20-lecia istnienia Tibii. Poza wieloma małymi zabawami, takimi jak gra w strącanie puszek czy niszczenie piniat, Cipsoft zaprosił nas na Wystawę Nostalgii oraz specjalną arenę, gdzie każdy mógł sobie przypomnieć czasy lurowania potworów pod Dwarven Bridge.
Aby umożliwić dalszą podróż do korzeni Tibii, gracze mieli możliwość ukończenia nowego questu, po drodze mierząc się z The First Dragon i jego potomkami. 

Nie ma słów, którymi można by opisać podróż, którą odbyła Tibia przez 20 lat swojego istnienia. Obejrzyjcie ten film, żeby przypomnieć sobie jak to wszystko się zaczęło i jak Tibia ewoluowała przez cały ten czas:

Powracając do bardziej aktualnych czasów, w lutym Cipsoft ogłosił informację na temat podjęcia współpracy z BattlEye celem usunięcia oszustów z gry. W ciągu całego roku kolejne światy sukcesywnie były włączane do aktywnej ochrony, na dzień dzisiejszy tylko dwa światy nie są aktywnie chronione przez BattlEye. Cipsoft jest zadowolony z osiągniętych rezultatów.

W marcu Cipsoft zapytał graczy o opinię na temat użycia Soul Pointów przy rzucaniu zaklęć, projekt został jednak porzucony po zapoznaniu się z opiniami społeczności.


Drugi kwartał 2017

Kiedy Cipsoft ogłosił 1 kwietnia uruchomienie światów Retro Hardcore PvP oraz stworzenie klienta Mac, większość graczy wzięła to za primaaprilisowy żart. Okazało się to jednak prawdą - klient Mac ujrzał światło dzienne w maju, we wrześniu natomiast ruszyły światy Retro Hardcore PvP.

W kwietniu dodane zostały małe usprawnienia na stronie, takie jak Tracker wiadomości pisanych przez CMów, archiwum ich postów, dodano również nową sekcję Supportu. Klient Tibia 11 wzbogacił się w tym miesiącu o listę zaklęć oraz Action Bary.

Mając w pamięci radość jaką przyniosły styczniowe obchody urodzin Tibii, Cipsoft ogłosił maj retro-miesiącem, gracze w specjalnym konkursie mieli wtedy możliwość podzielenia się swoją wizją narodzin nazwy miasta Thais. Niektóre pomysły były naprawdę bardzo ciekawe! Aby utrzymać ducha retro, Cipsoft uruchomił nowe światy Retro Open PvP oraz udostępnił w Sklepie nowe retro outfity.


W czerwcu zaczęły pojawiać się pierwsze teasery letniej aktualizacji.

 

Trzeci Kwartał 2017

Niezależnie od nowych questów i wielkich dodanych obszarów, letnia aktualizacja wydana w lipcu przyniosła wiele nowości, takich jak analizatory polowania w kliencie Tibia 11, których temat już w kwietniu poddany został pod dyskusję. Zainspirowane one zostały Tibialyzerem - nieoficjalnym rozszerzeniem klienta stworzonym przez gracza Mytherin. Dodane zostały również dzienne nagrody, w Tibii pojawiły się cyklicznie zmieniające się pory dnia i nocy oraz summony odmienne dla każdej profesji. Cipsoft ujednolicił także w tej aktualizacji system ulepszeń i enchantowania broni.


Czas po wydaniu jednej aktualizacji rozpoczyna oczywiście prace nad kolejną - stąd też Cipsoft w sierpniu rozpoczął zbieranie od graczy opinii na temat swoich kolejnych pomysłów. Pod dyskusję poddane zostały propozycje takie jak: Quick Looting, Exiva na światach Optional PvP, Odłamki Potworów, czy Cyclopedia. Pojawił się również temat zmian w systemie skillowania, jednak po zapoznaniu się z opiniami graczy Cipsoft postanowił odroczyć ten projekt w czasie.

Dodatkowo, we wrześniu ponad 40 światów zostało objętych wspomnianą wcześniej ochroną BattlEye.


Czwarty kwartał 2017

W październiku 17 światów z małą populacją zostało połączonych, co dało w rezultacie 5 nowych serwerów. Co więcej, łączenie światów specjalnych zakończyło erę serwerów testowych (Aurora i Aurera - przyp. tłum.) Jako rezultat tego łączenia, powstały dwa światy - Zuna oraz Zunera, które otrzymały status światów eksperymentalnych.

Październik przyniósł również kolejną nowość w kliencie Tibia 11 - możliwość dzielenia okna chatu. Cipsoft ogłosił również koniec klienta Flash oraz klienta Tibia 10, tym samym nadając klientowi Tibia 11 status jedynego oficjalnego klienta do gry. Był to efekt ponad roku prac nad udoskonaleniem i stabilnością oprogramowania.

Październik był niewątpliwie miesiącem bogatym w newsy - pojawiły się wtedy pierwsze zapowiedzi zimowej aktualizacji! Poza nowymi questami, bossami czy zmianami w nasyceniach, winter update wprowadził do gry Quick Looting oraz Bestiariusz.

Zimowa aktualizacja nie była jedyną rzeczą, która zaprzątała głowy pracownikom Cipsoftu pod koniec roku. W listopadzie do gry weszły wcześniej omawiane z graczami restrykcje w używaniu Exivy na światach Optional PvP. Cipsoft wydał również poprawkę, która znacząco poprawiła jakość połączenia z serwerami - wielu graczy dzięki temu mogło zrezygnować z używania zewnętrznego oprogramowania do poprawy stabilności połączenia. W trakcie pisania tego artykułu Cipsoft wciąż pracuje nad udoskonaleniem tej opcji. Dodatkowo, grudzień przyniósł nowe światy do gry.

Miniony rok wprowadził do gry wiele mniejszych zmian, na przykład Kompendium w kliencie Tibia 11, beczki z potionami czy też dwa nowe błogosławieństwa. Wprowadzone zostało mnóstwo technicznych poprawek, których gracze nie są w stanie zauważyć - średnio co tydzień Cipsoft wprowadzał poprawki do klienta. 


Podsumowując, główne tematy, którymi zajmował się Cipsoft w 2017 roku:

- oszuści w grze
- stabilność połączenia z serwerami
- udoskonalanie klienta Tibia 11

Cipsoft z całą pewnością zamierza kontynuować obraną ścieżkę w zbliżającym się 2018 roku! Wiele tematów już niedługo wypłynie na światło dzienne, oby gracze wciąż chętnie opiniowali kolejne pomysły.

Cipsoft żywi nadzieję, że po tym roku również gracze mogą powiedzieć: “Tak, Tibia rzeczywiście się rozwija”. Pomimo jej wieku, a może to właśnie dzięki niemu, Tibia jest atrakcyjną propozycją i przed nami wszystkimi świetlana przyszłość! 

Firma serdecznie dziękuje wszystkim graczom, którzy są częścią Tibii, za to, że dzięki nim gra wciąż jest młoda duchem.

Składa również życzenia spokojnego końca roku, szczęśliwego świątecznego wypoczynku i wszystkiego, co najlepsze w nadchodzącym 2018 roku!

Archiwum artykułów:
Bosses Bosses Maps Maps LootSeller LootSeller DressUp DressUp Outfiter Outfiter Decorator Decorator Monster respawn Monster respawn LogAnalyzer LogAnalyzer Guilds-Online Guilds-Online Loterie Loterie Calc Calc
Promoted Fansite
  Witaj
  Nie jesteś zalogowany.

  Zarejestruj się
  Zapomniałeś hasła?
  Reklama
  Crowny Cro
  Witam i Zapraszam | Tibia Damora / Pyra
  SHOUTBOX